Sastanak Doma zdravlja Glavnog grada i predstavnika Saveza udruženja paraplegičara Crne Gore

Sastanak Doma zdravlja Glavnog grada i predstavnika Saveza udruženja paraplegičara Crne Gore

U prostorijama Uprave Doma zdravlja Glavnog grada, 21. januara 2025. godine, održan je sastanak između predstavnika Saveza udruženja paraplegičara Crne Gore, predstavnika Udruženja paraplegičara Podgorica i ZU Dom zdravlja Glavnog grada. Cilj sastanka bio je uspostavljanje međusobne saradnje u oblasti očuvanja i unapređenja zdravlja, s posebnim fokusom na reproduktivno zdravlje osoba sa invaliditetom.

Sastanak je organizovan na inicijativu Saveza udruženja paraplegičara Crne Gore, u okviru projekta „Reforma i podrška zdravstvenih prava za OSI“, koji Savez realizuje u partnerstvu s Udruženjem paraplegičara Podgorica. Projekat „Reforma i podrška zdravstvenih prava za OSI“ je podržan u okviru programa Podržani=Osnaženi, koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

Na sastanku su u ime Saveza učestvovali Milijana Ćirković, predsjednica Saveza, i Dejan Bašanović generalni sekretar Udruženja paraplegičara Podgorica, dok su ispred Doma zdravlja Glavnog grada prisustvovali:

  • prim. dr Novak Praščević, načelnik organizacione jedinice Izabrani doktor za odrasle,
  • Slavka Bracanović, VSS, glavna sestra Centra za prevenciju,
  • dr Dragana Durković, specijalista opšte medicine, direktorica Ustanove,
  • Ljiljana Martinović, dipl. pravnik, sekretar Ustanove,
  • dr Natalija Popović Petrić, specijalista porodične medicine, pomoćnica direktorice Ustanove,
  • dr Željka Stevović, specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista endokrinologije,
  • Mirjana Đorović, MS, glavna sestra organizacione jedinice Izabrani doktor za žene.

Tokom sastanka istaknuti su izazovi s kojima se osobe sa invaliditetom u Crnoj Gori suočavaju u ostvarivanju svojih prava na zdravstvenu zaštitu, uključujući nedostatak fizičke pristupačnosti, informacija o dostupnim uslugama i prilagođenih procedura, odnos medicinskog osoblja prema licima sa invaliditetom. Posebno je naglašena potreba za unapređenjem reproduktivnog zdravlja žena sa invaliditetom.

Dogovorena je formalizacija saradnje kroz potpisivanje Memoranduma o saradnji između Saveza i Doma zdravlja Glavnog grada. Ciljevi Memoranduma će uključivati:

  • Promociju Savjetovališta za reproduktivno zdravlje, s posebnim fokusom na žene sa invaliditetom.
  • Povećanje motivacije najmanje pet žena sa invaliditetom da koriste usluge Savjetovališta, čime bi se osigurala i povećala motivisanost žena sa invaliditetom o očuvanju reproduktivnog zdravlja.

Takođe, razmatrane su mogućnosti unapređenja aplikacije e-Zdravlje radi prioritetnog zakazivanja pregleda za osobe sa invaliditetom.

Ovaj sastanak predstavlja značajan korak ka unapređenju sistema zdravstvene zaštite za osobe sa invaliditetom i potvrdu posvećenosti svih strana boljoj dostupnosti i kvalitetu zdravstvenih usluga.

Izvor: Vijesti

PODIJELI NA:

Odgovori